Informacja o wpływie działalności wykonywanej z promieniowaniem jonizującym

 1. Jednostka wykonuje działalność związaną z narażeniem na promieniowanie jonizujące, polegającą na uruchomieniu i stosowaniu urządzeń wytwarzających  promieniowanie jonizujące w medycznej pracowni rentgenowskiej, zgodnie z zasadą ALARA , wg której zapobiega się narażeniu ludzi i skażeniu środowiska, a w przypadku braku zapobieżenia takim sytuacjom- ogranicza ich skutki do poziomu tak niskiego ,jak tylko jest to rozsądnie osiągalne, przy uwzględnieniu czynników ekonomicznych, społecznych i zdrowotnych.
 2. Jednostka posiada zezwolenia Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach:
 • zezwolenie na uruchomienie i stosowanie aparatu stomatologicznego do zdjęć punktowych „EXPERT DC nr fabryczny 40-1884676DP, nr lampy 41-1884121 DP firmy Gendex (Decyzja nr 162 z 17.06.2009)
 • zezwolenie na użytkowanie aparatu panoramicznego Orthoralix 8500DDE RTG firmy Gendex,nr fabryczny 1939773 (nr 224/2010  z dnia 25.06.2010 r).                                             
 1. Kontrola dozymetryczna, prowadzona jest przez Instytut Fizyki Jądrowej
  w Krakowie, (przy pomocy dawkomierza środowiskowego, który dokonuje odczytu błony dozymetrycznej oraz zapewnia ich właściwe przygotowanie.
 2. Pomiary dozymetryczne rozkładu mocy dawki promieniowania jonizującego X wokół aparatów potwierdzają, że konstrukcja ścian, stropów, okien, drzwi oraz zainstalowane urządzenia ochronne w pracowni rtg zabezpiecza osoby pracujące, osoby z ogółu ludności przebywające w sąsiedztwie, a także osoby z ogółu ludności spełniają swoje wymagania, a wartości są poniżej odczytu. (zgodnie z obliczeniami ochronności osłon stałych-pozytywna opinia ŚPWIS z dnia    18.08.2008 i pomiarami środowiska- otoczenia gabinetów(sprawozdanie z dnia 18.05.2010 r )
 1. Ustalony ogranicznik dawki(limit użytkowy dawki),zgodnie z załącznikiem nr 4 do Ustawy z dnia 29.11.2000(Prawo Atomowe Dz.U. 2021 poz 1941 ze zm) oraz Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie dawek granicznych promieniowania jonizującego- dopuszczalna wartość narażenia na promieniowanie jonizujące wynosi:

  dla pracownika wynosi 6mSv (narażenie kat.B).
  – pracownicy: 20mSv/rok
  – ogół ludności:1 mSv/rok

WNIOSEK:

Na podstawie prowadzonych pomiarów dawek środowiskowych i dawek obliczonych oraz monitorowania uwalniania substancji promieniotwórczych do środowiska, stwierdza się, że działalność związana z narażeniem na promieniowanie jonizujące w ciągu minionego – 2023 roku –nie miała negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko(narażenie na promieniowanie jonizujące jest akceptowalne)

Ponadto, w tym samym okresie, nie miały miejsca żadne sytuacje awaryjne, mające wpływ na zwiększenie narażenia osób z ogółu ludności oraz pracowników na promieniowanie jonizujące.

Umów wizytę

Rezerwacja wizyty dentysta Mikołów

Zapraszamy do skorzystania z naszej łatwej i szybkiej rezerwacji wizyty u dentysty w Mikołowie! Nasz przyjazny personel jest gotowy, aby zapewnić Ci profesjonalną opiekę stomatologiczną w dogodnym dla Ciebie terminie. Zarezerwuj swoją wizytę już dziś i ciesz się zdrowym uśmiechem bez stresu i czekania!

Stomatologia Chmielowska Logo

Zapewniamy kompleksową opiekę stomatologiczną na najwyższym poziomie, obejmującą nowoczesne technologie, przyjazną atmosferę i doświadczony zespół lekarzy stomatologów dbających o zdrowie i uśmiech naszych pacjentów.

 

Umów wizytę

Scroll to Top